2015

Review of year 2015

Annual Report 2015

During the year 2015, ICA organized the 4th Choir Festival - Vltava International Choir Festival (ICAFEST events).

ICA organized an art exhibition with the title . It was the ART show of the sculpture and paintings of the Chinese artists Feng Feng, Gu Biao and Hua Bin. The exhibition took place in the Prague Gallery 1 (in Prague 1 district) as a part of the project .

The Writers' Residence Prague had been launched in Prague centre, Jecna 1, in the top floor of a historical building. The Writers' Residence Prague is a literature project created in a cooperation with the trade mark of Beijing publishing house. The first residence writer coming in the residence was Mr. Yuchu Wu. The residence received Chinese writer delegation as well in the 2015.

ICA invited the famous Czech Artist Mr. David Černý to visit China, and co-organized his lecture in the City Art department of The Central Academy of Fine Arts (Beijing), Shanghai Institute of Visual Art (Shanghai and The Guangzhou Academy of Fine Arts Guangzhou).

ICA participated in and reported about the Chinese New Year in Prague Event "Happy Chunjie".

The culture exchange program had been continuing steadily: visits, meetings and exchange programs were held between middle Europe (Poland, Hungary, Germany, Holland, Austria, Slovenia and the Czech Republic) and China, covering culture, health care, industry, education and other areas.

Shrnutí činnosti ICA o.s.za rok 2015

V roce 2014 pořádá ICA čtvrtý festival sborového zpěvu pod hlavičkou Vltava International Choir Festival (ICAFEST events).

ICA pořádá výstavu současného umění pod názvem . Své sochy a malby představí tři čínští umělci Feng Feng, Gu Biao and Hua Bin. Výstava se koná v pražské Galerii 1 na Praze 1 a je součástí projektu zaměřeného na čínské umění, který nese název .

Je slavnostně otevřena Writers' Residence Prague. Sídlo pro residenční pobyty čínských spisovatelů je situováno v centru Prahy, v Ječné ulici, v posledním patře historické budovy s výhledem na Pražský hrad. Prvním residenčním spisovatelem přijíždějícím do Ječné ulice je pan Yuchu Wu. Residence v roce 2015 také přivítá delegaci čínských spisovatelů.

ICA zve slavného českého umělce Davida Černého k návštěvě Číny a spoluorganizuje jeho přednášky na Čínské akademii umění v Pekingu, Šanghajském institutu vizuálního umění a na Akademii umění v Guangzhou.

ICA se zúčastní a vytváří reportáž z oslav čínského Nového roku v Praze "Happy Chunjie".

Mezikulturní výměna pokračuje a ICA pořádá jednání mezi subjekty ze střední Evropy (Česká Republika, Slovenská Republika, Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Holandsko) a Číny z různých oblastí a oborů jako jsou kultura, zdravotní péče, průmysl, vzdělávání a další.

工作简报

主办第四届ICAFEST系列活动,伏尔塔瓦国际合唱节。创办艺术支持项目,与布拉格一区政府联合举办首个“中国印象”艺术展。与中国《十月》文学杂志签约合作开办十月作家居住地•布拉格。促成捷克艺术家大卫•切尔尼中国之行,在中央美术学院(城市设计学院)、上海视觉艺术学院和广东美术学院进行讲座与对话。