2013

Review of year 2013

2013 Annual Report

In the year 2013 the Youth Art Festival including brass band and choral competition was organized successfully during July and August with the participation of the teams from the Czech Republic, Poland, Slovakia and China. More details can be found on the ICAFEST website (www.icafest.com).

The culture exchange program had been continuing steadily: visits, meetings, exchange programs were held between middle Europe (Poland, Hungary, Germany, Austria, Slovenia,the Czech Republic) and China, covering culture, health care, industry, education and other areas.

CCICA participated in the seminar of translation works publishing, JEN LIEN-KCHE - Four Books. The book became ICA's year present.

CCICA focuses on the Czech vote during January 2013, report about the famous pianist LANG LANG's award of Golden Camera;report of the Super Computer conference in Leipzig, and some gallery events in Berlin.

Shrnutí činnosti ICA o.s.za rok 2013

V roce 2013 proběhnul úspěšně další ročník Mezinárodního Festivalu umění mládeže.Festivalu dechové hudby a festivalu sborového zpěvu se zúčastnily teamy z České Republiky, Polska, Slovenska a Čínské Lidové Republiky.Více informacích o proběhlých festivalech naleznete na stránkách www.icafest.com.

Informačně kulturní výměnné program pokračovaly pravidelně dál stejně jako v předchozích letech.Setkání a odborné i neformální meetingy konající se na území střední Evropy (např.v Polsku, Maďarsku, Německu, Slovensku a zejména pak v ČR).Setkání odborníků z těchto zemí s odborníky z ČLR pokrývaly mnoho oblastí jako např.oblast kultury, vzdělávání, průmyslu, zdravotní péče a další.ICA se zúčastnila semináře v souvislosti s vydáním knihy čínského spisovatele JEN LIEN-KCHE, Čtyři knihy.Tato publikace se také stala výřočním dárkem ICA.

ICA se ve své reportérské činnosti zaměřila na prezidentské volby v lednu 2013.Vytvořila reportáž o slavném čínském pianistovi LANG LANGU ,reportáž o počítačové konferenci v Lipsku

a reportáž o uměleckých událostech v galerii v Berlíně.

工作简报

主办国际青少年艺术家,包括2013年7月青少年管乐比赛和2013年8月青少年合唱比赛,有来自中国、波兰、斯洛伐克、捷克等团队参加。